Kúpa alebo prenájom elektrocentrály môže byť náročná, na trhu totiž existujú stovky modelov, ktoré sa nelíšia iba veľkosťou a výkonom, ale aj funkciami. Prečítajte si, aké najdôležitejšie kritériá by mala spoľahlivá elektrocentrála spĺňať.
1. Dostatočne predimenzovaný výkon
Výkon je najdôležitejším parametrom elektrocentrály. Odhadnete ho tak, že spočítate príkony uvedené na štítkoch všetkých zariadení, ktoré chcete súčasne napájať. Tento výkon by ste potom mali navýšiť o 50 – 100 %, v závislosti od typu napájaných zariadení (pri výkonných elektromotoroch pokojne aj o vyše 100 %).
Spotrebiče s elektromotormi, výkonnými transformátormi (napr. zváračky) alebo tlmivkami (napr. staršie žiarivkové svietidlá) či elektronickými zdrojmi (zváracie invertory, výkonné zvukové zosilňovače, moderné žiarivkové svietidlá) majú totiž vysoké rozbehové prúdy. Na spustenie teda potrebujú dodať omnoho väčší výkon ako pri bežnej prevádzke, pričom tieto potreby by mala elektrocentrála pokryť.
2. Automatická regulácia napätia
Označuje sa skratkou AVR a kúpu aleboprenájom elektrocentrály bez tejto funkcie ani nezvažujte, ak chcete okrem ručného náradia, osvetlenia či ohrievačov napájať akúkoľvek elektroniku. Medzi tú nepatria iba televízory, počítače, zosilňovače a pod. technika, ale napr. aj zváracie invertory. Všetky tieto zariadenia sa skladajú zo súčiastok, ktoré sú citlivé na výkyvy napätia.
Problém je, že elektrocentrála bez AVR nedodáva stabilných 230 V. Napätie kolíše podľa toho, aký výkon z nej odoberáte, a to pokojne aj v rozsahu pod 200 V až cez 250 V a viac. To môže uvedené zariadenia poškodiť do takej miery, že oprava bude nerentabilná.
3. 400 V zásuvka
Elektrocentrály s nižším výkonom sú často vybavené iba 230 V zásuvkami. Pomocou nich môžete napájať väčšinu náradia, elektroniku či osvetlenie. Na napájanie výkonných spotrebičov nad 3,6 kW však budete potrebovať trojfázovú 400 V zásuvku (päťkolík). Na 400 V sa spoliehajú napr. výkonné zváračky, priemyselné elektrické ohrievače, ale aj stroje ako napr. okružné píly, veľké miešačky a pod.
Vedeli ste, že?
Existujú aj elektrocentrály, ktoré sú vybavené iba 400 V zásuvkami. Z nich môžete takisto získať 230 V, budete však potrebovať vhodný napájací kábel, čo predstavuje ďalšiu investíciu.
4. Prenájom elektrocentrály namiesto kúpy
Najlacnejšiu elektorcentrálu kúpite za niekoľko stoviek eur. Ak ju však budete chcieť používať na prácu a mať k dispozícii dostatočný výkon, pripravte si aj niekoľko tisícok. V takých prípadoch pre vás môže byť riešením požičovňa stavebných strojov. Elektrocentrálu si môžete prenajať na jednorazové zákazky kedykoľvek, keď to budete potrebovať. Navyše, mnohé požičovne ponúkajú aj dlhodobý prenájom s výhodnými podmienkami.