Bohužiaľ sa s ochorením štítnej žľazy lieči niekoľko desiatok miliónov ľudí. Štítna žľaza je orgán produkujúci hormón, ktorý je dôležitý pri vývoji plodu au novorodencov pre správne vyvinutie mozgu, u dospelých zohráva úlohu hneď v niekoľkých faktoroch. Aké sú príznaky porušenej funkcie štítnej žľazy, aké ochorenia môžu štítnu žľazu postihnúť a ako sa dajú liečiť, sa dočítate v nasledujúcom článku.
Čo je štítna žľaza?
Štítna žľaza je jedným najdôležitejších orgánov v tele. Radí sa medzi endokrinné orgány, teda žľazy s vnútornou sekréciou. To znamená, že hormóny púšťajú priamo do tela. Týmto spôsobom sa dostávajú do celého organizmu a umožňujú jeho správny vývoj a fungovanie. Hormóny, ktoré sú produkované štítnou žľazou, majú značný vplyv na mozog plody a novorodencov, u dospelých ľudí je nimi ovplyvnený celý rad funkcií:
• zvyšujú metabolizmus organizmu
• tvorí tepelnú energiu
• znižujú hodnoty cholesterolu
• pomáhajú odbúravať telesný tuk
• zrýchľujú činnosť srdca
• zvyšujú fyzikú aj psychickú aktivitu človeka
Príčiny ochorenia štítnej žľazy
Ak začne štítna žľaza byť málo alebo naopak veľmi činná hovorí sa o jej ochorení. Príznaky ochorenia sa neprejavujú nijak fyzicky, na krku, kde je štítna žľaza umiestnená. Diagnózu možno preukázať jednoduchým krvným testom.
• Autoimunitná príčina je najčastejším spôsobom ochorenia, to znamená, že telo nepovažuje štítnu žľazu ako svoju súčasť a vyrába proti nej protilátky.
• Genetické predpoklady, je teda dôležité, ak sa takéto ochorenia v rodine vyskytujú, nechávať sa pravidelne podrobiť krvným testom a venovať viac pozornosti zdravému životnému štýlu.
• Hormonálne poruchy, je pravdepodobnosť vzniku poruchy fungovania štítnej žľazy vzniká, ak je inde v organizme problém s inou žľazou s vnútornou sekréciou (nadobličky, prištítne telieska).
• Chirurgické zákroky, ožarovanie, lieky, všetky zásahy do ľudského organizmu sa môžu prejaviť na fungovaní štítnej žľazy
• Nedostatok jódu býva najčastejším dôvodom zníženej funkcie štítnej žľazy, inak hypotyreózy, vznik je spôsobom nedostatočnou konzumáciou potravín, ktoré ho obsahujú.
Druhy ochorení štítnej žľazy
Ochorením štítnej žľazy všeobecne viac trpia ženy, než muži. Najmä ženy v strednom a vyššom veku, keď štatistické údaje hovoria o 15 – 20% náhodne testovaných žien v tomto vekovom rozmedzí. U žien býva tiež 2x väčšia pravdepodobnosť na ochorenie rakovinou štítnej žľazy. Najčastejším typom ochorenia býva znížená funkcia štítnej žľazy, čiže hypofunkcia, alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy, hyperfunkcia.
Znížená funkcia štítnej žľazy
Hypofunkcia štítnej žľazy vzniká pri deficite jódu, ktorý bol zničený pri ožarovaní, liečbe rádiojódom, alebo užívaním určitých liekov. Prejavuje sa spomalením telesných funkcií, ako je unavenosť, zimomrivosť, zápcha, u žien dlhšie menštruačné intervaly. Zohráva vplyv aj na psychiku, človek je bez záujmu a chuti, nevýkonný. Až v 20% spôsobuje depresie.

Tento stav sa nedá trvalo vyliečiť, ale pomoc na zmiernenie je jednoduchá, chýbajúci hormón sa dá nahradiť pravidelným užívaním tabliet. Užívanie a dávkovanie je potrebné neustále strážiť, aby nedošlo k rednutiu kostí alebo srdcovej arytmii.
Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Hyperfunkcia štítnej žľazy sa prejavuje úplne opačne, silné búšenie srdca, jemným trasením rúk, horkokrvnosťou, pocitom neustáleho tepla, chudnutie aj pri rovnakom príjme potravy. Objavujú sa problémy s očami, kedy je vyvíjaný neprimeraný tlak na očný nerv. Na psychike sa prejavuje stálym pocitom eufórie, nespavosťou, chuťou neustále niečo podnikať.
Liečba býva zložitejšia ako pri zníženej funkcii. Existujú tri možnosti liečby. Podávaním rádioaktívneho jódu na oslabenie činnosti štítnej žľazy, alebo podávaním liekov na zastavenie zvýšenej produkcie hormónov, alebo operácie štítnej žľazy, kedy je chirurgicky odstránená ktorej funkcia je potom trvalo nahradzovaná podávaním hormónov.
Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť.